Nájemník je pán. Může se majitel bytu nějak bránit?

Nový občanský zákoník měl přinést větší svobodu při rozhodování účastníků obchodních transakcí. Zákonodárci však zapomněli, že přednost měla mít ujednání dohodnutá ve smlouvách a vypustili do světa normy, které hlavně pronajímatele omezují ještě víc, než tomu bylo doposud.

Snem většiny majitelů nemovitostí k pronájmu je osamělý manažer, který platí včas, nevyužívá zařízení a do bytu chodí sporadicky přespat. Realita je ovšem jiná - pronájem hledají zcela "obyčejní smrtelníci" či rodiny s dětmi. V tom případě se mnohdy vzájemné představy o užívání bytu velmi rozchází. Sami si někdy říkáme, zda vůbec po výčtu nároků a požadavků majitele má smysl danou nemovitost pronajímat. Ale o tom příště.

Pokud jste majitelem bytu a myslíte si, že si v nájemní smlouvě vyspecifikujete, jakým způsobem smí nájemník Vaši nemovitost používat, tak se pletete.

Například nájemník nepotřebuje souhlas, pokud chce domácnost sdílet s další osobou (osobami). Prostě si je tam nastěhuje a vám to maximálně oznámí.

Bydlí-li ve vašem bytě, může jeho část dokonce dále podnajmout v případě, že mu to výslovně nezakazuje ujednání ve smlouvě.

Žádný zákaz chovu zvířat vám ve smlouvě nepomůže. Ať se vám to líbí nebo ne, ve vašem bytě může klidně pobíhat pes,kočka či jiný "živočich". Nic s tím neuděláte.

Kuřáci si klidně můžou kouřit kde je napadne - tedy nemusí se v zimě třást pouze na balkoně. Zákaz kouření v nájemní smlouvě totiž taky nemá žádnou váhu a nemůžete kvůli tomu nájemníka vyhodit. Že to potom na interiéru zanechá "nepřečichnutelnou" stopu nikoho kromě vás asi trápit nebude.

Trvalý pobyt - si nájemník zřídit může, postačí k tomu platná nájemní smlouva - tím jsme se už zabývali zde.

Jedinou možností je pečlivý výběr nájemníka, kauce pro případné opravy a uzavírání smlouvy pouze na dobu určitou, maximálně na 1 rok. Pozor na automatické prodlužování smlouvy v případě, že nájemce byt nadále užívá i po jejím skončení.

Přejeme hodně štěstí při výběru nájemníka, naštěstí dle našich zkušeností a zpětných referencí je pořád většina nájemníků zcela slušných a normálních :-)

 
5.1.2016