Nejrychlejší růst za pět let

Za poslední měsíce vyskočily ceny bytů a pozemků nejrychleji od roku 2010.

Byty:

Průměrná tržní cena bytů vyrostla meziročně dokonce o více než 8 %. Samozřejmě se nárůst liší podle regionu. Logicky největší cenový nárůst zaznamenala Praha. Dále pak Jihomoravský a Královehradecký kraj.
Zajímavostí je také to, že ceny panelových bytů rostou rychleji, než ceny těch cihlových. Což můžeme přisuzovat faktu, že panelové domy se obchodují častěji.To co se ale téměř vůbec nemění, je velikost nejprodávanějších bytů. Stále se nejlépe prodávají byty v rozmezí 55 - 75 metrů čtverečních.

Pozemky:

Za poslední čtvrtletí nevyskočily rekordně jen byty, ale také pozemky. Cena se zvýšila o 2,9 % a meziročně téměř o 8 %. Důvod je prostý. Pozemek je jedna z nejjistějších investic, protože je dlouhodobě stabilní a nevyžadují žádné udržovací náklady.
Nejoblíbenější pozemky jsou v okolí velkých měst. A stejně jako byty i pozemky mají své favority v metrech čtverečních. Nejčastěji se kupují ty kolem 850 metrů.Navíc je zde stále aktuální problém - jejich naprostý nedostatek, zvláště pak ve městech, kde stálá poptávka  žene jejich ceny strmě vzhůru.

Domy:

Nejméně rostou ceny domů. Za poslední rok „jen" o 2,5 %. Z vlastní zkušenosti víme, že se nejlépe prodávají starší domy vhodné k rekonstrukci. Ideálně pak ve městě, nebo jeho blízkém okolí. Samozřejmě mají kupující často v úmyslu využít i příslušné dotace.

Ale hlavně se stále jedná o nejlepší investici či uložení peněz.

14.12.2016