Postavit rodinný dům bude jednodušší. Nově to půjde bez stavebního povolení.

Vyřizování papírů pro menší stavby jako rodinné domy, bazény či ploty má být v příštím roce jednodušší. Například pro rodinný dům už nebude muset být stavební povolení, nově má stačit ohlášení.

Kdo si chce dnes postavit rodinný dům, chatu, bazén nebo obyčejný plot, musí projít úmorným a zdlouhavým vyřizováním. Brzy to má ale být snazší a rychlejší. Podle plánu ministerstva pro místní rozvoj má malým stavebníkům ubýt papírování i čekání na úřadech už v příštím roce.

Například na stavbu rodinného domu bude místo stavebního povolení nově stačit jednodušší ohlášení stavby. To se dnes smí používat jen pro menší domky zabírající maximálně 150 metrů čtverečních.

"To není zase tak velká plocha. Lidé staví i na větších plochách a pak už se jim samozřejmě prodlouží doba, kdy čekají na povolení od úřadů," říká ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová , která novinku navrhuje v novele stavebního zákona. Slibované změny chtěla zavést už letos, kvůli neshodám mezi jednotlivými ministry ohledně jiných částí stavebního zákona ale její návrh půjde do vlády až na konci srpna.

Ministryně Šlechtová si od novinky slibuje především kratší čekání na úřadech pro drobné stavebníky − ohláška i stavební povolení sice vyžadují téměř stejné množství dokumentů, u ohlášky ale úřady rozhodují rychleji. Zatímco na povolení se často čeká i několik měsíců, jednodušší ohlášení musí být hotové do 30 dnů. Navíc se za něj platí nižší poplatky a nikdo ho nemůže napadnout odvoláním.

Jednodušší pravidla se chystají i pro zahradní stavby, jako jsou u Čechů oblíbené bazény nebo skleníky. Všechny by se nově měly dát postavit bez ohlášení i povolení − až dosud to šlo jen u menších staveb do 40 metrů čtverečních. Zcela by pak měla odpadnout povinnost hlásit úřadům stavbu plotu.

Nyní majitelé potřebují souhlas nejen stavebního úřadu, ale i sousedů. Pokud se s nimi nedohodnou, může se i stavba obyčejného plotu nepříjemně zkomplikovat. Nově by majitel nemusel se sousedy a úřady řešit vůbec nic a plot by si jednoduše postavil. Stačí, aby stavba nebyla vyšší než dva metry. Když bude sousedovi plot vadit, bude to podle Šlechtové muset řešit u soudu. Když ale plot bude sousedit s veřejným pozemkem, bude mít majitel stejné povinnosti jako doposud.

Další novinkou, kterou ministryně chystá, je možnost vynechat u stavby na ohlášku stavební úřad a najmout si autorizovaného inspektora. Za jeho služby se sice platí, stavba se tím ale urychlí. Za kolik by stavby na ohlášení vyřizovali, zatím inspektoři nechtějí odhadovat.

Nyní se jejich sazby pohybují kolem tisícikoruny za hodinu a za klasické stavební povolení k rodinnému domu si průměrně účtují kolem dvaceti tisíc.

Kromě toho, že novinky pomohou drobným stavitelům, uleví se i přetíženým stavebním úřadům. Změny vítá i stavební byznys, ačkoliv jeho výdělky zřejmě nijak zásadně neovlivní. "Změna rozsahu staveb, které lze stavět na ohlášení, je určitě pozitivní krok. Nebude to ale mít téměř žádný vliv na objem bytové výstavby," myslí si šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek.

Podle Jiřího Pohloudka ze společnosti Rodinné domy Rýmařov dnes většina lidí stejně volí spíše menší domy.

Původně ministryně Šlechtová plánovala pro stavebníky ještě jednu velkou úlevu. Chtěla, aby celou žádost včetně všech dílčích povolení vyřídil stavební úřad. Nyní si musí povolení například od dopravního nebo vodohospodářského úřadu zajistit stavebník sám.

"Nikdo se nechtěl vzdát svých kompetencí," vysvětluje ministryně, proč plán krachl a novela stavebního zákona se o rok zdržela.

zdroj: http://archiv.ihned.cz/c1-65379560-postavit-dum-bude-jednodussi-rodinny-dum-bude-nove-mozne-postavit-bez-stavebniho-povoleni

 

 

9.8.2016