Změna placení daně a změna cen nemovitostí

Při koupi nemovitosti zaplatí daň kupující - od 1.11.2016. 1.6. 2016 poslanci schválili to, o čem se mluví už roky. 27.7. 2016 podpisem stvrdil prezident Miloš Zeman. Věc je tak již daná.

Z celé EU je Česko, Polsko a Slovinsko ojedinělé, protože všude tady platí daň při převodu nemovitosti prodávající. Proto byl u nás schválen zákon, který říká, že ony 4% bude platit kupující. Důvod je prostý. V případě nezaplacení daně se lépe vymáhá z člověka, který nabyl majetek.

Sazbu daně zůstává ve výši 4 procent. Loni na této dani stát vybral téměř 11 miliard korun. Zákon i nadále umožní poplatníkům odečítat si od základu daně z příjmu úroky z hypotéky nebo ze stavebního spoření,  pokud z úvěru zaplatí nejen nemovitost, ale nově i daň z nabytí.

I nadále platí, že čtyři procenta se hradí z nabývací hodnoty. To není vždy kupní cena. Cenu ve smlouvě je nutné porovnat buď s cenou zjištěnou - znalecký posudek, nebo směrnou hodnotou. Pochopitelně platí ta částka, která bude při porovnání vyšší.

1.6. 2016 poslanci schválili to, o čem se mluví už roky.

27.7.2016 podpisem stvrdil prezident Miloš Zeman.

I nadále platí, že čtyři procenta se hradí z nabývací hodnoty. To není vždy kupní cena. Cenu ve smlouvě je nutné porovnat buď s cenou zjištěnou - znalecký posudek, nebo směrnou hodnotou. Pochopitelně platí ta částka, která bude při porovnání vyšší.

Změní platba daně cenu nemovitostí?

Osobně se domnívám, že nijak významně. Ani nahoru, ani dolů. 
Prodávající možná napadne, že když prodají v době, kdy nebudou muset platit daň, ony 4 % vlastně nezaplatí - ušetří. To by ale v praxi znamenalo navýšit finální cenu. Domnívám se, že ze dne na den nedojde k tomu, že by kupující akceptovali o 4% vyšší cenu nemovitosti, obzvláště pokud využívají úvěr. 
A stejně tak se kupujícím nepodaří o výši daně „srazit" ceny. K určitým spekulacím ale jistě dojde. Nesouhlasím s ministerstvem financí, které automaticky předpokládalo místní pokles cen nemovitostí o 3,8%.
Dosud byla vždy uvedena cena nemovitosti s daní, je možné, že takto to zůstane i nadále s informací, že daň je již připočítána k ceně - změní se pouze osoba poplatníka.

Potřebujete poradit při prodeji nemovitosti? Využijte hodinové konzultace zdarma. 

15.8.2016