Brněnský realitní trh a hypotéky

Ceny brněnských nemovitostí míří za poslední roky stále vzhůru. Ovlivní je přísnější podmínky pro získání hypotečního úvěru?

brnensky_realitni_trh_a_hypoteky

Za posledních 7 let rostly v Brně ceny bytů i rodinných domů.  Za jejich zvyšováním stála především dostupnost hypoték a jejich nízká úroková sazba. Tomu je ale od loňska konec. Podmínky pro získání hypotečního úvěru se stále zpřísňují a úrokové sazby rostou. Promítnou se tyto změny i do cen nemovitostí v Brně?

Nejrychleji ceny rostly v roce 2016

Na konci roku 2016 vstoupil v platnost tehdy nový zákon o spotřebitelském úvěru. Na jeho základě musely banky více prověřovat žadatele o úvěr a to především jeho schopnost splácet úvěr. Dlužníkům naopak přinesl výhodu v podobě předčasného splacení úvěru bez poplatků. Mnoho realitních specialistů a ekonomů předpokládalo, že v jeho důsledku se zpomalí růst cen nemovitostí. K tomu ale nedošlo a ceny bytů i rodinných domů nejen na brněnském realitním trhu dále rostly.

Odborníci hovořili o útlumu růstu cen nemovitostí i v roce 2017

Jaro 2017 přineslo do českých bank další omezení pro poskytování hypotečních úvěrů. Česká národní banka se tak snažila regulovat především 100% hypotéky a očekávalo se, že se růst cen nemovitostí kvůli méně úspěšným žadatelům o úvěr sníží. Očekávání se nevyplnila a ceny brněnských bytů a domů dále pozvolna rostly.

Jaká je aktuální situace na brněnském realitním trhu v roce 2019?

Začátek roku 2019 přinesl zvolnění tempa růstu cen nemovitostí a ceny brněnských bytů a rodinných domů se nyní drží nahoře už jen díky velmi nízké nabídce. Ta je ovlivněná především nedostatečnou výstavbou nových bytů a domů v Brně a okolí. I letos bude Česká národní banka zvyšovat základní úrokové sazby a dvouprocentní úrok bude již minulostí. ČNB sice nebude úrokovou sazbu zvyšovat tak často, jak tomu bylo v uplynulém roce, ale i přesto by měly úrokové sazby ke konci roku 2019 atakovat hranici 3,5 %.

A co refinancování hypotéky?

Končí vám letos období fixace? Nevyčkávejte na nabídku od své banky, ale zajímejte se o refinancování s dostatečným předstihem. Výhodnějších podmínek při refinancování se mohou dočkat ti, kterým letos uplyne pětiletá fixace – v roce 2014 se úrokové sazby pohybovaly nad hranicí 3 %, což dnes ještě nepřekročily. Hůře na tom budou dlužníci, kterým letos končí tříleté fixační období. V roce 2016 se úrokové sazby pohybovaly na hranici 2 %. To je dnes již minulostí. Pokud zvažujete při refinancování navýšit svůj úvěr, připravte se na to, že budete muset splnit nové podmínky pro získání hypotečního úvěru. Banka bude kontrolovat váš celkový dluh, který nesmí přesáhnout devítinásobek vašeho čistého ročního příjmu, a současně bude vyžadovat, aby vaše celkové měsíční splátky všech dluhů nepřesáhly 45 % vašeho měsíčního výdělku.

Plánujete prodej nemovitosti, na které vázne hypoteční úvěr, a nevíte, jak postupovat? Potřebujete znát tržní cenu svého bytu nebo rodinného domu? Obraťte se na realitní makléře z brněnské realitní kanceláře Unicareal.

 

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

 

Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.

Valerie_Magic

17.5.2019Sdílejte na FB nebo Twitteru: