Bublina na realitním trhu?

Před pár měsíci mi všichni, ale úplně všichni (resp. možná kromě jednoho člověka) tvrdili, že nemovitosti poletí jen nahoru (z dlouhodobého pohledu samozřejmě souhlasím) a stejně tak o tom psala i veškerá média. Že by jeden z nejjistějších znaků bubliny?

První, co v případě krize u nemovitostí přirozeně padá, tak je cena nájmů a až v poslední řadě ceny nemovitostí. Ceny nemovitostí zatím nijak zásadně klesat nezačaly, nebo já jsem to alespoň zatím nezaregistroval.

Nicméně množství prodejních inzerátů se zvýšilo. Že by jedna z prvních vlaštovek? Ano, je pravda, že v Praze je nedostatek bytů, protože jinak by se asi ceny nemovitostí nevyšplhaly tam, kde jsou, resp. byly před krizí. Jen pro informaci. Před krizí měli Češi jedno z nejdražších bydlení z celé Evropy, protože na průměrný 70m byt člověk potřeboval nějakých 11,2 ročních průměrných platů, zatímco třeba v Polsku jen 7,5 a v Německu dokonce jen 5.1 ročních průměrných platů. Poslední odhad, co jsem viděl, tak byl nedostatek cca 22 000 bytů jen v Praze. Vše je ale věc poptávky a nabídky, že? Kdo chce srovnávat poptávku s nabídkou před krizí a po krizi, tak je podle mě jen blázen. Proč? Zeptám se: Jaká je poptávka po nemovitostech, když se neustále nezaměstnanost snižuje, s tím ruku v ruce rostou platy, finanční trhy dosahují neustále nových maxim a lidé utrácí za čím dál tím větší nesmysly a i z "prodavače tužek" na ulici se nakonec stane velký businessman? Tak a teď se zeptám znova: Jaká je poptávka v krizi, kdy se nezaměstnanost raketově zvyšuje, snižují se platy, finanční trhy krvácí, lidé šetří a bojí se o zaměstnání a kromě "prodavače tužek" najednou řádně nefungují ani největší podniky v ekonomice? Další vysvětlování už asi není potřeba... Obdobně se lze zeptat v případě nabídky, kdy před krizí všichni nemovitosti drželi, protože přeci jen porostou a je to zlatý důl, zatímco po krizi najednou spousta lidí možná přijde na to, že své nemovitosti bude muset prodat, protože je nebude mít jak financovat. Co to potom udělá s nabídkou asi také není nutné vysvětlovat.... Tak co, stále jsem jediný, kdo si myslí, že ceny nemovitostí v následujících letech poklesnou? Ne? A věděli jste, že v Praze bylo před krizí v nabídce kolem 13 000 bytů přes Airbnb, které ze dne na den přestalo existovat? A co zahraniční pracovníci, kteří někde museli bydlet a kvůli uzavření hranic museli odcestovat zpět do svých vlastí, ze kterých se pravděpodobně nebude mít velká část z nich důvod vracet zpět z důvodu zrušených pracovních míst? Ano, vláda odsunula splátky hypoték a nájmů o nějakých půl roku, ale bude to řešení? Věřím, že to jisté části lidí snad pomůže, ale určitě ne všem. Zejména ne nájemcům, kterým tak vznikne dluh, který pak budou muset splácet společně s placením nájemného aktuálního. Dle mého názoru to celý problém jen odsune o dobu trvání moratoria. Nicméně o to zajímavější je, že i navzdory tomu v centru neuvěřitelně padly ceny nájemního bydlení, že...? (ano, byty z Airbnb, které se doslova pokouší o přežití...) Tak co, jsem stále jediný pesimista? Ať už to dopadne jakkoliv, tak je jasné, že ceny nemovitostí ze dne na den nepadnou na samotné dno, ale bude to trvat několik let v závislosti na hloubce krize. Např. po poslední krizi to trvalo cca 5 let, než nemovitosti našly své dno, od kterého se odrazily a rostly až k předkrizovým úrovním.

Autor: Ondřej Stanley - publikováno se svolením autora

https://www.e15.cz/magazin/jak-jsem-zacala-premyslet-o-bydleni-v-centru-a-dnes-se-stehuju-na-staromak-za-vyprodejovou-cenu-1369169?fbclid=IwAR3wIs6S7JdQIcUe-fZn_pZt0ON4Za6PviFkGDyCUusxyiLxJEId21e5FEM#

 

28.4.2020Sdílejte na FB nebo Twitteru: