Fenomény v nové výstavbě

Ubytovací jednotky, studia, ateliéry… Už jste se s těmito pojmy v nabídce developerských projektů setkali? Vysvětlíme vám, co pro vás pořízení takové nemovitosti znamená.

Polyfunkční objekt versus bytový dům

Limity a zastaralý územní plán města Brna z roku 1994 nedovoluje v řadě zajímavých městských lokalit stavět nové rezidenční budovy. Namísto nich vznikají developerské projekty v podobě moderních polyfunkčních objektů. Podle stávajících stavebních norem jsou to budovy, které plní více funkcí a nabízí prostory pro bydlení, kanceláře, obchody, kulturu nebo další služby. V přízemí takovýchto objektů jsou často umístěny komerční jednotky, které slouží jako menší provozovny pro každodenní potřeby nových rezidentů. Pro prostory zkolaudované ke klasickému bydlení je pak určena pouze menší část, než je polovina podlahové plochy všech ostatních prostor v objektu. Největším současným projektem tohoto typu v Brně je PONAVA city. V lukrativní části Králova Pole právě vzniká zcela nová funkční čtvrť v podobě téměř 700 bytů, ubytovacích jednotek, apartmánů, kaváren, obchodů a míst pro setkávání.

Ateliéry a studia jako výhodná investice

V nabídce developerských projektů a novostaveb kromě standardní nabídky bytů často narazíte na prodej tzv. ateliérů, které jsou nově označovány i jako ubytovací jednotky nebo studia.  Většinou jde o jednotky s menší podlahovou plochou, které mají úplně stejné parametry jako klasické byty. Jediný rozdíl je v tom, že mají úřední označení jako nebytové prostory. Developerské společnosti tak plní podmínku umístit v projektu i velkou část prostor s jinou funkcí, než je bydlení. Ateliéry a studia bývají často cenově zvýhodněné a jsou velmi žádaným produktem u klientů, kteří pořizují nemovitost na investici. Výnosy z pronájmu u takovýchto jednotek jsou v poměru k jejich pořizovací ceně totiž velmi příznivé. Mnohdy je také pořizují rodiče jako startovací byty svým dětem. Ti zájemci, kteří chtějí v ateliérech a studiích sami bydlet, musí počítat s nemožností zapsání trvalého bydliště. Ani nedávná novela zákona o evidenci obyvatel to zatím neumožnila.

Hypotéky a daně

Dříve bylo potřeba se připravit na to, že vyřízení hypotéčního úvěru na úředně pojmenovanou nebytovou jednotku bylo velmi komplikované a často i úplně nemožné. Dnes už banky poskytují hypoteční úvěr i na pořízení ateliérů, studií i ostatních nebytových prostor i v nově vznikajících polyfunkčních objektech. U všech nebytových prostor včetně ateliérů a studií je nutné počítat s vyšší sazbou 21 % DPH oproti klasickým bytům, kde je daň z přidané hodnoty jen 15 %.

 

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

 

Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.

Valerie_Magic

30.7.2019Sdílejte na FB nebo Twitteru: