Hypoteční trh za poslední měsíce mírně oživil svou aktivitu, avšak úrokové sazby hypoték klesají velmi pomalu.

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání ponechala základní úrokové sazby beze změn. I přes absenci změn od centrální banky však průměrné nabídkové sazby hypotečních úvěrů, podle Swiss Life Hypoindexu, klesají již pátý měsíc v řadě. To dovedlo výši úroků z hypoték na úroveň naposledy zaznamenanou v červnu předchozího roku.

Léto roku 2023 přineslo mírné oživení hypotečního trhu, přičemž banky a stavební spořitelny v srpnu poskytly hypoteční úvěry v hodnotě přes 14 miliard korun. Tento objem vzrostl o čtvrtinu v porovnání s předchozím obdobím, což představuje nejvyšší hodnotu od června předešlého roku. I když srpen bývá obvykle aktivnějším měsícem na hypotečním trhu ve srovnání s červencem, letošní nárůst byl výjimečný. V meziročním srovnání se objem hypotečních úvěrů v srpnu zvýšil o 40 %, což je první takový růst od konce roku 2021. Situace na hypotečním trhu trochu a ochota lidí si půjčovat na bydlení se sice mírně zlepšuje, ale rozhodně nejde o žádný velký růst.

Hypoteční trh zůstává stále  poměrně stísněný ve srovnání s minulostí. V srpnu pokračoval pokles úrokových sazeb, které klesly mírně pod hranici 5,8 %, což představuje nejnižší hodnotu za poslední rok "Trh s hypotékami očekává oživení, i když nemůžeme hovořit o boomu. Zaznamenáváme mírný růst hypotečních úvěrů ve dvouciferných procentech mezičtvrtletně. Roste také zájem o zelené hypotéky s nižšími úrokovými sazbami, a mladí lidé na plno využívají 90 % LTV," uvedl Filip Beneš, manažer hypotečních úvěrů UniCredit Bank.

Objem nově poskytnutých hypoték bez refinancování v srpnu dosáhl 11,5 miliardy korun, což představuje nárůst o 2 miliardy korun oproti červenci, tj. o 21 %. Počet nových hypoték se zvýšil z 3,1 tisíce na téměř 3,7 tisíce, ačkoliv zůstává relativně nízký ve srovnání s průměrným měsíčním počtem nových hypoték v letech 2020 a 2021. "Hypoteční trh sice mírně ožívá, ale úrokové sazby klesají jen velmi pomalu. Z dlouhodobé perspektivy však zůstává citelně utlumený, což ilustruje fakt, že objem hypoték poskytnutých od začátku roku je nejnižší za posledních deset let," konstatoval Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu dosáhla v říjnu 6,05 % p. a. Tím se úrokové sazby dostaly na úroveň, kterou jsme viděli naposledy v červnu loňského roku. 

Tento pokles sazeb lze přičítat pravidelným akčním slevám od jednotlivých bank a také nabídkám nižších sazeb pro tzv. "zelené hypotéky," které vyžadují, aby financovaná nemovitost splňovala vysoké energetické standardy (náročnost A nebo B). Přestože došlo k poklesu, hypoteční sazby zůstávají mezi nejvyššími za posledních dvacet let, i když v letech 2008 a 2009 byly na podobné úrovni. Měsíční splátka hypotečního úvěru ve výši 3,5 milionu korun, sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti s lhůtou splatnosti 25 let a průměrnou nabídkovou sazbou 6,05 % p. a., klesla o 120 korun na 22 650 korun.

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.

29.11.2023Sdílejte na FB nebo Twitteru: