Jak je to v současné chvíli s cenami nemovitostí?

Rychlejší růst cen nemovitostí, jaký proběhl v letech 2020-2021, zřejmě v nejbližších letech nenastane. Starší nemovitosti nám momentálně stagnují, poptávajících radikálně ubylo a ten kdo potřebuje prodat musí už i citelně zlevnit, aby potenciální zájemce oslovil. Naopak novostavby zřejmě budou zdražovat i nadále, byť ne tak razantně, protože se výrazně navýšily ceny vstupů, energií, tak materiálů, a konec konců i pracovní síly.

Dražší a méně dostupné hypotéky získá méně žadatelů

Inflační spirála stále stoupá a její růst je nejvyšší za posledních dvacet pět let. Rekordně stoupají ceny energií, a samozřejmě i spotřebního zboží. Mnoho domácností musí nyní vydat podstatně více, než tomu bylo ještě v minulém roce. Pokud k tomu připočteme stále stoupající základní úrokovou sazbu a přísnější podmínky pro poskytnutí hypotéky týkající se požadavku na výši naspořené částky, může si dovolit čerpat hypotéku podstatně méně občanů, než tomu bylo v minulých letech.

Problémy mohou nastat i pro ty, které v letošním roce čeká refinancování hypotéky. Úroky, které banky nabízely ještě v roce 2020, často ve výši 2 % i méně, již při refinancování nelze čekat. Hypotéky se tak prodraží i o několik tisíc korun měsíčně. Například podle Fincentrum Hypoindexu měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,71 % p. a. činila v červnu letošního roku 21 926 korun. A to spolu se zvýšenými výdaji na domácnost může přinést přesouvání poptávky do oblasti nájemního bydlení.

Je čas informovat se o ceně vaší nemovitosti

Tržní cenu nemovitosti dokáže velmi přesně odhadnout kvalifikovaný realitní makléř. Pokud se obrátíte na realitní kancelář, která zná dobře lokalitu a realitní trh, získáte nejlepší informaci o ceně a možnostech prodeje nemovitosti v letošním roce. Odhad je právě nyní zdarma, a to včetně odborné konzultace.

Spolehněte se na realitní odborníky

Prodej nemovitosti s sebou nese řadu obchodních, marketingových, administrativních i právních kroků, které zvládne jen tým zkušených specialistů. Pokud chcete prodat nemovitost, ať je to rodinný dům, chata, les nebo stavební pozemek, je výhodné obrátit se na kvalifikovanou realitní kancelář, která má za sebou bohatou historii a úspěšné prodeje.

Jen tak lze prodat nemovitost výhodně, ale také uspořit čas, který prodávající nemusí investovat do organizace prohlídek, správy inzerce, jednání s právníky či katastrem nemovitostí. Uzavřít výhradní smlouvu s profesionály, kteří vše zařídí, až po předání nemovitosti novému majiteli, přepis energií a jednání se všemi úřady, je více než výhodné.

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

 

15.7.2022Sdílejte na FB nebo Twitteru: