Kupujete nemovitost za hotové?

Makléř se bude ptát a vy musíte odpovídat a dokladovat.

 Myslíte si, že realitní kanceláři může být jedno, kde jste vzali peníze na nákup nemovitosti? Pravdou je, že mít peníze doma pod polštářem není protiprávní a nikdo nikoho nemůže nutit, aby všechny své úspory uložil do banky. 

Na druhou stranu – hotovostních transakcí je čím dál tím méně. Každý vám chce poslat peníze na účet a málokde je ještě možné dostat pravidelnou výplatu v hotovosti. Proč tohle všechno? Proč stát svými zákony upřednostňuje nákupy a prodeje prostřednictvím bank?

Je to snad proto, že platební karty a bankovní operace usnadňují člověku život? Vždyť dnes můžete platit kartou i noviny v trafice nebo koláč v pekařství. Nemusíte s sebou nosit hotovost a stále počítat, zda máte v peněžence na den dostatek peněz. 

Ale to není hlavní důvod, proč je stále méně plateb v hotovosti. Významným argumentem je především opatření proti praní špinavých peněz. Které to jsou, víme snad všichni. Peníze, které pocházejí jednak z výnosů z trestné činnosti, jako je prodej drog, prostituce a mnoho dalšího. Ty přicházejí na účty osob, které je buď neprodleně vyberou a předají prostředníkům, nebo je pošlou dál. A k čemu jinému mohou sloužit, než k dalšímu šíření trestné činnosti, nebo dokonce k financování terorismu.

K vysledování podezřelých finančních transakcí se hlásí mnoho zemí světa, a tak v roce 2008 také česká legislativa sladila své postupy se zeměmi EU schválením zákona č. 253/2008 Sb. (Zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu – ve zkratce se mu říká AML podle anglického Anti Money Loundering). Zákon byl v loňském roce novelizován (zákon č. 527/2020 Sb.), a i když se již v minulosti týkal také realitních makléřů, nově se dotýká většího počtu osob, včetně developerů.

 V současné době jsou tedy povinnými osobami všichni, kteří nakupují nebo prodávají nemovité věci, pracují jako realitní zprostředkovatelé, investují do stavby domů a bytů, které následně prodávají či pronajímají. Povinnými osobami jsou i další profese, podílející se na obchodu s nemovitostmi, především banky, stavební spořitelny, nebankovní poskytovatelé úvěrů, pojišťovny, zprostředkovatelé finančních produktů, auditoři, dražebníci, exekutoři, advokáti, notáři a osoby poskytující sídla právnickým osobám.

Můžete se stát povinnou osobou, když budete prodávat svůj dům třeba bez realitky? Ne, vás se v tomto případě zákon netýká, protože půjde o jednorázový prodej a ne o soustavnou podnikatelskou činnost. Přesto je vždy lepší svěřit transakci s prakticky neznámou osobou, v níž jde o miliony, realitní kanceláři.

Co musí povinné osoby zajišťovat?

Musí mít propracovaný systém vnitřních zásad, které mají v praxi přispívat ke zmírnění a účinnému řízení rizik legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Mezi tento systém patří směrnice, určité formuláře, pravidla hodnocení rizik, a také pravidelné proškolování svých zaměstnanců.

 Druhou povinností je při každém daném obchodu identifikovat pečlivě klienta. Pokud se peníze převádějí z bankovního účtu klienta, je nutné identifikovat i majitele tohoto účtu a ve spolupráci s bankou zajistit, aby na obchod nebyly použity právě „špinavé“ peníze. Na to má také banka v rámci tohoto zákona své mechanismy.

Jestliže klienta někdo zastupuje, musí makléř požadovat předložení příslušných dokladů i po něm. A nejen osobních dokladů. Může také žádat o doklady, z jakých zdrojů peníze pocházejí, a některé další informace.

Jestliže jste si peníze prostě ušetřili, prodali louku nebo činžák, určitě budete mít na všechno doklady a smlouvy. A pak není čeho se obávat. Právě o to jde. Zjistit, zda klient získal peníze legálně, díky své práci či výnosem ze svého majetku.

Co se stane, když makléř zjistí nesrovnalosti?

Podle zákona musí každý podezřelý obchod oznámit Finančnímu analytickému úřadu. Pokud by tak neudělal, hrozí mu pokuta až do 10 milionů korun! A dokonce by se mohl vystavit riziku trestního stíhání.

Takže pokud půjdete za realitním makléřem s kufříkem peněz, připravte se na kopírování občanského průkazu i nepříjemné dotazy, které vám prostě musí v rámci splnění svých zákonných povinností položit.

A pozor – již mnoho let platí, že jedna hotovostní finanční transakce nesmí přesáhnout částku 10 000 EUR! Tak na to se svým plným kufříkem pamatujte a raději se svěřte do péče odborníků.

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

18.5.2021Sdílejte na FB nebo Twitteru: