Mobilheimy jako nová alternativa bydlení na hypotéku

Ceny hypoték narůstají a mnoho lidí přemýšlí o alternativních variantách bydlení. V hledáčku jsou mobilní domy a jejich nabídka je široká. Loni navíc na situaci reagovaly banky a začaly nabízet na tento typ obydlí hypotéku.

  

Mobilní dům (nebo také mobilheim) je již z podstaty svého názvu obydlím, které je transportovatelné. Má kolečka, nemusí stát na jednom místě a můžete jej kdykoli přesunout jinam. Dům se však také dá místo kol umístit na podstavec a konstrukčně spojit se zemí. A samozřejmě napojit na inženýrské sítě. Pak může dobře sloužit také k celoročnímu bydlení. Dodavatelé totiž nabízejí k tomuto účelu domy již zateplené a vybavené tak, že si nezadají s leckterým novým bytem.

Co na to stavební zákon

Z pohledu stavebního zákona je mobilní dům výrobek plnící funkci stavby. To znamená, že nerozhoduje, zda se stavělo na místě z cihel či jiných materiálů, nebo zda byl výrobek – v tomto případě mobilní dům – vyroben jinde a na pozemek dovezen již hotový.

Na tento typ stavby nemusí být vystaveno stavební povolení, avšak návštěva stavebního úřadu bude i tak nutná. Stavební úřad je třeba požádat o vydání územního souhlasu k umístění stavby. K žádosti je třeba doložit vlastnické právo k pozemku nebo jiný doklad, z něhož vyplývá povolení umístit stavbu na dané parcele. Pak je třeba mít připravenou dokumentaci, v níž bude zanesen půdorys mobilheimu a jeho umístění na parcele. Přiložit je třeba také vyjádření majitelů veřejné technické a dopravní infrastruktury. A pokud byste plánovali umístit mobilní dům blíže než 2 metry od hranice parcely, budete potřebovat souhlas vlastníků sousedících pozemků.

Konstrukce a montáž

Pro konstrukce mobilních domů se používá lehká tenkostěnná ocel, většinou z venkovní strany opláštěná dřevem. Domy se montují ve výrobních prostorách a na místo se dopraví díky mobilnímu podvozku.  

Prodejce většinou požaduje minimálně zpřístupnění cesty pro transportní vozidlo, uvedení místa na pozemku určeném pro domek do přibližné roviny, případně zhutnění terénu. Většinou je třeba také připravit dlaždice či betonové pražce pod podpěry a přípojky na elektřinu, vodu a odpad.

Kolik to stojí

Cena nových celoročně obyvatelných mobilních domů, tedy včetně zateplení podlahy, stěn a střechy, začíná na cca 600 000 Kč. Podle další výbavy a velikosti plochy domu se však může vyšplhat i přes 2,5 milionu korun. Starší celoročně obyvatelné domy lze zakoupit již od 250 000 Kč.

Mnoho domů má v základní ceně již zateplení podlahy, stěn a střechy a osazení ústředního vytápění. Už to je předurčuje k celoročnímu bydlení. Podle typu domu pak dodavatelé nabízejí v základním vybavení sanitární zařízení koupelny, dále například kuchyňskou linku a spotřebiče, či vestavěné skříně. Přesnou specifikaci základního vybavení a nadstandardní výbavy za příplatek mají prodejci obvykle na svých webových stránkách.

K základní ceně je nutné připočítat náklady na napojení do inženýrských sítí, případně jejich vybudování, což je ovšem finančně mnohem náročnější. Pokud tedy nemáte pozemek a přemýšlíte o jeho zakoupení pro umístění mobilního domu, výhodnější bude určitě pozemek tzv. zasíťovaný. Respektive takový, kde budou inženýrské sítě dovedeny alespoň na hranici pozemku. Ale i v tom případě je třeba připočíst k pořizovací ceně domu minimálně 45 000 Kč za napojení na vodu, elektřinu a kanalizaci. Přesnou specifikaci cen lze ovšem zjistit až na konkrétním pozemku a domluvit ji s konkrétními dodavateli.

Hypotéka nebo půjčka

Do loňského roku nebylo možné získat na pořízení mobilního domu hypotéku. Tato praxe se ale změnila. Od 1. července 2019 přišla Hypoteční banka s rozšířením financování účelových hypoték o mobilní domy, které naplňují potřebu bydlení v ekologickém domě s úsporným provozem. Bankovní trh se tak rozhýbal a postupně začínají nabízet financování tohoto způsobu bydlení i další banky.

Prodejci mobilních domů jako alternativu nabízejí získání půjčky od nebankovní společnosti. Další možností je požádat svou banku o spotřebitelský úvěr, jehož účel není třeba prokazovat. Ovšem zde je třeba počítat s vyšší úrokovou sazbou.

 

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

 

Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.

Valerie_Magic

5.3.2020Sdílejte na FB nebo Twitteru: