Na co si dát pozor při pronájmu bytu

Znáte nejčastější problémy spojené s pronájmem bytu? Poradíme Vám, jak se jim můžete vyhnout.

    

Vlastníte byt a chcete ho pronajmout? Víte, v jakých případech můžete nájemníkovi zakázat chov zvířat v bytě a jak vypovědět nájemní smlouvu? Řekneme vám, na co si dát pozor a jak předcházet problémům s nájemníky. V realitní kanceláři Unicareal máme s pronájmem bytů bohaté zkušenosti a rádi se s vámi o ně podělíme.

Zvířata v bytě, ano či ne

V případě, že svůj byt pronajímáte na základě nájemní smlouvy, nesmíte dle občanského zákoníku nájemci zakázat chovat v bytě zvířata. Co tedy dělat, když nechcete, aby se do vašeho zrekonstruovaného bytu nastěhoval nový nájemník i se svým psem či kočkou? V takovém případě je nutné uzavřít se zájemcem podnájemní smlouvu, ve které může být ustanovení o omezení chovu zvířat v bytě zakotveno. V praxi to probíhá tak, že svůj byt pronajmete někomu blízkému a ten následně uzavře podnájemní smlouvu se zájemcem.

V jakých případech můžete vypovědět nájemní smlouvu?

na_co_si_dat_pozor_pri_pronajmu_bytuPronajali jste svůj byt a nejste spokojeni s novými nájemníky? Potřebujete byt uvolnit pro své vlastní potřeby? Jak postupovat v situaci, kdy je nutné ukončit smlouvu před uplynutím sjednané doby nájmu, vám řekne právní zástupce realitní společnosti Unicareal Mgr. Vladimír Dvořáček. „Rozhodující opět bude, jaký smluvní vztah máte s uživatelem bytu uzavřený. Jako pronajímatel můžete dát nájemníkovi výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoně, nebo v případě, kdy vám minimálně 3 měsíce neplatí nájemné,“ uvádí Mgr. Dvořáček. „U podnájemního vztahu se můžete s podnájemníkem domluvit na konkrétních podmínkách, za kterých je možné podnájem vypovědět a je možné sjednat i výpověď bez uvedení důvodů,“ doplňuje právní zástupce realitní kanceláře Unicareal. Naši realitní makléři vám rádi s pronájmem bytu pomohou.

Máte obavy, že vám nájemníci byt zničí? Čas od času si byt zkontrolujte

Svůj byt jste pronajali novým nájemníkům, které jste si předem prověřili a kteří vám pravidelně platí nájemné. Sousedi si na nové nájemníky nestěžují a vy věříte, že vše bude probíhat hladce. I když nic nenasvědčujete tomu, že by bylo něco v nepořádku, je dobré mít svůj majetek pod kontrolu. Ne každý nájemník bude váš byt udržovat v čistotě a uklizený. Může se stát, že vám po uplynutí nájemní smlouvy předá vybydlený byt se zničením zařízením. Abyste této situaci předešli, je vhodné čas od času byt zkontrolovat. Bez předchozího ohlášení máte právo do bytu vstoupit jen v případě, že hrozí poškození majetku. To ale neznamená, že nemůžete svůj byt průběžně kontrolovat. Pokud se nájemníkem domluvíte na pravidelných prohlídkách bytu, např. jednou za 3 měsíce, vyhnete se nemilému překvapení, které by na vás mohlo po ukončení nájmu čekat. Frekvenci návštěv si vždy předem domluvte s nájemníkem v nájemní smlouvě.

Máte vlastní zkušenosti s pronájmem bytu nebo rodinného domu? Chcete se na něco zeptat našeho právního zástupce? Kontaktujte nás.

 

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

 

Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.

Valerie_Magic

26.5.2019Sdílejte na FB nebo Twitteru: