Poplatky při prodeji nemovitosti

Plánujete prodej bytu nebo rodinného domu a přemýšlíte, zda využít služby realitní kanceláře? Podívejte se, jaké poplatky a výdaje jsou s převodem nemovitostí spojené.

Poplatky spojené s převodem nemovitostí

S prodejem bytu nebo rodinného domu je spojena celá řada výdajů od přípravy smluvní dokumentace, přes úschovu kupní ceny až po správní poplatky za návrhy na vklad. Připravili jsme pro vás přehled těch nejčastějších výdajů, bez kterých se žádný převod nemovitosti neobejde. V případě, že se rozhodnete využít při prodeji své nemovitosti služby realitní kanceláře Unicareal, nebudete platit ani jeden z nich a ušetříte svůj čas i energii.

Odhad tržní ceny

Každý prodej nemovitosti začíná nastavením správné prodejní ceny. Naši realitní makléři připravují odhad reálné ceny nemovitosti nejen pro potřeby prodeje, ale také jako podklad pro dědické řízení nebo majetkoprávní vyrovnání. Pokud budete svoji nemovitost prodávat svépomocí a budete chtít znát její skutečnou hodnotu, počítejte s tím, že za stanovení tržní ceny bytu nebo domu budete muset zaplatit.

Prezentace nemovitosti

Kupcům musíte dát vědět, že je vaše nemovitost na prodej. V případě, že svůj byt nebo dům prodáváte svépomocí, budete muset věnovat čas nafocení, přípravě prezentace pro realitní servery, zvolit vhodný způsob inzerce a také za inzerci zaplatit. Připravte se také na to, že budete muset vyřizovat všechny dotazy zájemců a provádět prohlídky. V realitní kanceláři Unicareal se postaráme o profesionální přípravu vaší nemovitosti a budeme ji posouvat na přední pozice mezi aktuální inzeráty. Zájemcům předáme kompletní informace a zorganizujeme prohlídky v takovém čase, který vám bude vyhovovat.

Kompletní smluvní dokumentace a úschova kupní ceny nemovitosti

Smlouvy spojené s převodem nemovitostí by měl vždy připravit zkušený právník. Ten také zkontroluje, zda na nemovitosti neváznou nějaké právní vady a zpracuje na míru smlouvy potřebné pro konkrétní převod bytu nebo rodinného domu. Pokud prodáváte nemovitost sami, bez spolupráce s realitní kanceláří, musíte si vybrat vhodného právního zástupce, který se o vše postará. Za vypracování kupních smluv a úschovu kupní ceny mu budete muset uhradit poplatky. Připravte se i na to, že pokud bude kupující čerpat na pořízení nemovitosti hypoteční úvěr, může jeho banka vyžadovat úpravy v připravených smlouvách a to znamená vyšší výdaje za právního zástupce.

V realitní kanceláři Unicareal pro vás veškerou smluvní dokumentaci vyhotoví zkušený právník s mnohaletou praxí v oblasti nemovitostí. Postará se také o přípravu návrhu na vklad vlastnického práva a úschovu kupní ceny. Celý proces převodu nemovitosti proběhne bez starostí a vy ušetříte nemalé finanční prostředky.

Průkaz energetické náročnosti budovy

Při podpisu kupní smlouvy musíte straně kupujícího předat průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Pokud prodáváte bytovou jednotku, tedy ucelenou část budovy, a Společenství vlastníků jednotek vám na písemné vyžádání PENB nevydá, můžete ke kupní smlouvě doložit vyúčtování za energie za poslední 3 roky. U budovy, která má celkovou plochu více než 50 m2 a je určena k celoročnímu užívání, musíte průkaz energetické náročnosti doložit vždy. Cena za vyhotovení průkazu energetické náročnosti budovy se pohybuje od 2 000 Kč.

Daňové přiznání, přepisy energií a formuláře

Samotným převodem vlastnictví nebo družstevního podílu realitní transakce nekončí. Po provedení vkladu vlastnického práva nebo po převodu družstevního podílu na bytovém družstvu přichází na řadu finanční vypořádání a předání nemovitosti. Pro výplatu kupní ceny z úschovy musíte doložit aktuální list vlastnictví, za který vám budou na katastrálním úřadě účtovat poplatek. Budete si muset připravit předávací protokol a vyplnit formuláře pro přepisy energií. Nesmíte také zapomenout na daňové povinnosti, které s převodem nemovitosti souvisí. Veškeré výše uvedené úkony za vás vyřeší zkušení realitní makléři z Unicareal.

 

V případě spolupráce s realitní kanceláří Unicareal se vyhnete komplikacím a nepříjemnostem, které by vás při prodeji nemovitosti mohly potkat. Naši makléři vám vyjdou maximálně vstříc a provedou vás celým realitním obchodem od prvního kontaktu až po předání nemovitosti. Jsou připraveni rychle a účinně řešit jakýkoliv nastalý problém a zastoupit vás při jednání s úřady a bankami. Celý obchod proběhne bezpečně a bez finančních a časových ztrát.

 

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

 

Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.

Valerie_Magic

12.9.2019Sdílejte na FB nebo Twitteru: