Prodej nemovitosti s nájemníky

Potřebujete prodat byt, ve kterém máte nájemníky? Přečtete si nejčastější otázky a odpovědi, které vám napoví, jak takovou situaci řešit.

   

Pronájem nemovitostí je léta oblíbenou a vyhledávanou investicí. Majitelé bytů a domů si pronájmem své nemovitosti dokáží pohodlně zajistit pravidelný příjem nebo přilepšit rodinný rozpočet. Jak ale postupovat v situaci, kdy potřebujete pronajímanou nemovitost prodat?

Je možné prodat nemovitost, kterou zároveň pronajímám?

Ano, je to celkem běžná praxe a v Unicareal jsme řadě klientů v této situaci pomohli. Uzavřená nájemní smlouva nebrání tomu, aby si váš byt našel nového majitele. Po prodeji přecházejí všechny práva a povinnosti, které jsou ve smlouvě o nájmu sjednané, na nového vlastníka nemovitosti. Není tedy nutné přesvědčovat nájemníky k ukončení smlouvy dohodou nebo řešit jakékoliv obtíže. Byt i dům můžete tedy nabízet a prodat i s obyvateli, kteří jej zrovna užívají.

Je prodej nemovitosti s nájemníkem komplikovaný nebo trvá déle?

Pro zkušeného realitního makléře je takový prodej nemovitosti s nájemníkem celkem běžnou realitní transakcí. Dokáže s nájemníky efektivně komunikovat při přípravě nemovitosti do prodeje i při samotných prohlídkách se zájemci. Také dobře ví, jak tzv. investiční nemovitost na trhu nabízet a komu. V naší realitní praxi se dokonce několikrát z nájemníků stali reální zájemci o koupi užívané nemovitosti a celý průběh transakce byl o to rychlejší a pro všechny strany výhodnější. Realitní trh je velmi proměnlivý a vždy bude záležet na momentální poptávce a nabídce. Obecně vzato, nalezení vhodného kupce pro nemovitosti s nájemníkem není žádná výjimečná věc a je srovnatelná s klasickým prodejem. 

Jaký je na trhu zájem o koupi investiční nemovitosti / nemovitosti s nájemníkem?

Investice do nemovitostí je u Čechů velmi oblíbenou volbou, jak uložit a zhodnotit peníze. Zájem o byty za účelem jejich pronájmů stále roste a přibývá i u klientů, kteří pořizují investiční byty prostřednictvím hypotečních úvěrů.  Pravidelným měsíčním výnosem z nájmu pak splácí své závazky bance a těší se perspektivou budoucího pasivního příjmu. Statistiky z realitního trhu uvádí, že více než 30 % ze všech zájemců o nové bydlení tvoří skupinu právě ti, kteří kupují byt pouze na investici, nikoliv k vlastnímu bydlení. Pro zájemce o pořízení investiční nemovitosti bude mít byt s prověřeným nájemníkem konkurenční výhodu. Ušetří si totiž do budoucna starosti s jeho obsazením.

Čeká vás při prodeji nemovitosti nějaký závazek vůči stávajícím nájemníkům?

Pokud se definitivně rozhodnete, že pronajatý byt nebo dům i s nájemníky prodáte, doporučujeme o vašem záměru nájemníky informovat. A to i přesto, že jde o váš majetek a k nájemníkům nemáte podle stávajících zákonů žádnou povinnost. Vhodné je vaše nájemníky seznámit s konkrétním postupem a férově jim sdělit váš úmysl. Nezapomeňte na to, že prohlídky se zájemci o koupi vaší nemovitosti mohou často probíhat za přítomnosti současných obyvatelů. Slušné chování a korektní dohoda se v tomto případě opravdu vyplácí.

Musím nemovitost k prodeji nabídnout přednostně současným uživatelům?

O tzv. předkupní právo na nemovitosti se klienti často zajímají. Změny v legislativě a nedostatek informací jim dělá starosti, ke kterým není většinou důvod. Podstata předkupního práva se váže hlavně k nemovitostem, kde je více spoluvlastníků a je nutné jim v případě prodeje vašeho „podílu“ na nemovitosti tento podíl za zamýšlenou cenu přednostně nabídnout. Pokud jste jediným vlastníkem nemovitosti pouze vy, není potřeba řešit žádné povinnosti, a to ani ve vztahu k současným nájemníkům. Výjimkou je ale situace, kdy jste vlastníkem budovy, kterou rozdělíte na více bytových jednotek, resp. bytů. Při prodeji takto nově vzniklé bytové jednotky, kde současně žijí nájemníci, vám zákon ukládá povinnost. Jako vlastník budovy musíte nově zapsaný byt nabídnout k prodeji zároveň nájemníkům, kteří ho užívají, a to písemnou formou.

Pokud zvažujete prodej nemovitosti s nájemníkem, přijďte se za námi poradit. Naši zkušení makléři vás pohodlně provedou celou realitní transakcí a postarají se o kompletní servis, který je k tomu potřeba.

 

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

 

Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.

Valerie_Magic

29.10.2019Sdílejte na FB nebo Twitteru: