Prodej nemovitosti v exekuci

Poměrně vážným tématem současné doby je zvyšující se zadluženost populace. Situace řady českých rodin a jejich neúměrných peněžních závazků, které často končí exekucí a nedobrovolnou dražbou nemovitostí se ale netýká jen sociálně slabých. V dnešní době totiž postihuje obyvatele napříč různých vzdělanostních, věkových i ekonomických skupin.

Velmi rychlým tempem se české domácnosti začaly zadlužovat už mnohem dříve a v éře, spojené s příchodem tržní ekonomiky. Příčinu vzrůstající zadluženosti můžeme hledat v konzumním životním stylu i množství lákavých a marketingově promyšlených produktů nebo služeb, které mají učinit náš život šťastnější. Iluze a tlak společnosti pak donutí nejednoho jedince financovat své touhy pomocí bankovních i nebankovních úvěrů, které jsou prezentovány jako velmi výhodné a problém je na světě. Neschopnost splácet své závazky a následná exekuce pak může zaskočit celé rodiny, seniory i mladé lidi s občanskou odpovědností, kteří o výši sjednaných úroků a případných penále za opožděné splátky neměli ani ponětí.   O důvod víc, proč se při současné výuce na základních a středních školách často vyskytuje pojem finanční gramotnost nebo projekty, které vzdělávají širokou veřejnost ve správě jejich financí.

Při exekuci jednejte rychle

V naší realitní praxi se bohužel setkáváme s případy, kdy jsou takoví dlužníci zároveň majiteli nemovitostí a v nedobrovolných dražbách by mohli velmi nevýhodně přijít o vlastní střechu nad hlavou. Pokud totiž dlužník neplní včas své závazky ze sjednané úvěrové smlouvy, může věřitel podat návrh na zahájení exekučního řízení. Exekutor pak velmi rychle zajišťuje majetek dlužníka srážkou ze mzdy, zablokováním bankovního účtu, ale i vydáním exekučního příkazu k prodeji nemovitosti. Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti je listina, která má zajistit, aby se z prodeje nemovitosti formou nedobrovolné dražby uspokojily pohledávky dlužníka včetně všech úroků, penále a odměny soudního exekutora. Nedobrovolná dražba nemovitosti je ale přitom tou nejméně výhodnou formou „realitní transakce“, která připraví majiteli nemovitosti jedině velkou finanční ztrátu. Výhodná je totiž hlavně pro toho, kdo nemovitost kupuje. Velmi často se pak stává, že se nemovitost v nedobrovolné dražbě prodá výrazně pod reálnou cenou a za menší částku, než jsou všechny pohledávky dlužníka. Ten pak zůstává bez svojí nemovitosti a se zbývajícím nesplaceným dluhem.  

 Nedobrovolná dražba nemovitosti se nevyplácí

Všemu se dá přitom předejít včasným prodejem nemovitosti a za nejvyšší možnou tržní cenu, která pokryje nejen dluhy, ale zajistí svému majiteli finanční hotovost pro nový začátek nebo skromnější bydlení. Finančně nejvýhodnějším řešením je vždy prodej nemovitosti standardním způsobem, a to i v takové situaci, kdy je nemovitost již zatížena jednou nebo více exekucemi.  Opravdu nejdůležitější ale je před finančními problémy nestrkat hlavu do písku, a i v případě takového nezáviděníhodného problému u kterého hrozí nedobrovolná dražba domu, bytu, chaty nebo pozemku, rychle jednat. Profesionální a zkušení realitní makléři v Unicareal, umí klientům v těchto ošemetných situacích diskrétně pomoci a najít okamžité řešení.

Pokud jste se ocitli v podobné situaci i Vy nebo víte, že Vám hrozí, nebojte se nás obrátit a na cokoliv se nezávazně zeptat. Využít můžete i naší bezplatnou online poradnu a své dotazy nám zaslat mailem. Věřte, že někdy je řešení podobných finančních potíží jednodušší, než byste tušili, ale vyčkávat se v těchto případech opravdu nevyplácí.

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

 

Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.

24.8.2020Sdílejte na FB nebo Twitteru: