Rozvod a vypořádání nemovitého majetku

Čeká vás rozvod a dělení majetku? Přečtěte si, jak postupovat v případě, že vlastníte jako manželé nemovitost.

      

V rámci rozvodového řízení budete muset vyřešit, jak si vzájemně vypořádáte společné jmění manželů. Do tzv. „SJM“ patří všechen majetek, který jste si pořídili po svatbě, ať už společně nebo každý zvlášť.  Výjimkou je pouze takový majetek, který jeden z vás získal dědictvím, darem nebo třeba restitucí.  Samotné nemovitosti pak bývají tím podstatným a nejvíce ceněným artiklem při rozvodových tahanicích.  Rozpad manželství také stojí ve většině případů za prodejem a nabídkou nemovitostí na realitním trhu v našich končinách.

Vyřešit rozdělení nemovitého majetku byste měli nejpozději do 3 let od rozvodu.

Máte v zásadě dvě možnosti. Ta výhodnější, která vám ušetří stres a peníze je vzájemná domluva.  Při ní si společně určíte, jakou formou a za jakých podmínek se vyrovnáte nebo budete užívat danou nemovitost. Často v těchto případech dochází k prodeji domů, bytů nebo chat a finančnímu vyrovnání obou bývalých manželů.

V případě vzájemných sporů o nemovitý majetek a neschopnosti se dohodnout, můžete požádat o rozhodnutí soud. Svůj návrh je nutné podat k soudu, kde probíhal váš rozvod. Počítat musíte také s uhrazením soudních poplatků.

Pokud se ale ani do tří let od rozvodu nedohodnete nebo nepodáte návrh na rozdělení majetku k soudu, platí tzv. právní fikce. Podle ní zůstanou nemovitosti, a kromě toho také hypotéky, dluhy a další majetková práva v podílovém vlastnictví a společně oběma bývalým manželům.

Na čem se při vypořádání nemovitého majetku můžete dohodnout?

Prodej nemovitosti

V naší praxi za námi často přicházejí klienti v rozvodových řízeních a s prosbou o prodej jejich nemovitosti pro majetkové vyrovnání. Je to ten nejpohodlnější způsob, jak se férově vyrovnat a zbavit se společných finančních závazků. Samotnému prodeji a nabídce vaší nemovitosti na trh předchází předem domluvený a konkrétní scénář. Pro úspěšný a rychlý prodej je klíčové stanovit reálnou prodejní cenu.  Na základě toho je možné také smluvit, jak si bývalí manželé rozdělí zisk a finanční prostředky z prodeje bytu nebo domu a případně zaplatí zbývající část hypotéky. Prodej nemovitostí zatížené hypotékou je v dnešní době standardní a nemusíte mít obavy. Naši makléři vám rádi poradí a vyřídí veškeré náležitosti spojené s prodejem nemovitosti při rozvodu i jednáním ve vaší úvěrující bance.

Vyplacení

Další možností, jak se při rozvodu vyrovnat, je vyplacení jeden druhého. Pokud chcete v budoucnu výlučně vlastnit a sami užívat nemovitost ve společném jmění manželů, je nutné se s bývalým partnerem finančně vyrovnat. Tato varianta stojí za úvahu v případě, že máte na vyplacení finanční prostředky nebo jste schopni sami převzít hypotéku. Podmínkou je také vzájemná shoda o ceně nemovitosti a sumě, kterou budete muset expartnerovi vyplatit. Ještě předtím je tedy dobré oslovit odborníka pro odhad tržní ceny, která vám ve všem napoví. Profesionální odhad ceny nemovitosti vám pomůže i v případě, že se na vyplácené částce neshodnete a budete žádat o rozhodnutí soud.

Stanovení spoluvlastnických podílů

Tato varianta přichází v úvahu pro páry, které se rozcházejí v dobrém, vzájemně si věří a dokáží spolu  korektně komunikovat. Oblíbeným způsobem je i pro ty, kteří pořizovali nemovitost jako investici, chtějí ji do budoucna zachovat pro své potomky a prodej pro ně nepřipadá v úvahu. V praxi to znamená, že si bývalí partneři určí velikost podílů na společné nemovitosti a ty budou jasně definované a zapsané v katastru nemovitostí (například jako spoluvlastnický podíl ½, ¼ apod.) a domluví se také na formě užívání. Obvykle je taková nemovitost určena do nabídky dlouhodobých pronájmů nebo v ní zůstává bydlet za úplatu jeden z partnerů.

Pokud řešíte vypořádání společného jmění manželů nebo prodej nemovitosti s hypotékou, neváhejte se na nás obrátit. Zkušený tým odborníků v Unicareal pomohl v těchto případech už stovkám klientů. O jejich spokojenosti se můžete přesvědčit v referencích.

 

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

 

Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.

Valerie_Magic

18.7.2019Sdílejte na FB nebo Twitteru: