Trh s nájemním bydlením v době pandemie

Jak je to s pronájmy nemovitostí v době pandemie? Jak se změnila poptávka a nabídka nájemního bydlení? V Unicareal sledujeme trh a přinášíme aktuální informace.

   

Pandemie COVID-19 má výrazný vliv na trh s nájemním bydlením. A jsou to především investiční byty, jejichž majitelé zaznamenali současný propad poptávky. Buď v souvislosti s pozastavením krátkodobých pronájmů, nebo v souvislosti s výpadkem příjmů ze strany dlouhodobých nájemníků. Zájemci o dlouhodobé nájemní bydlení mohou naopak v této době získat nájem za nižší cenu.

Služby Airbnb a Booking

Turistické destinace se se zákazem cestování staly prázdnými. A s tím souvisí značný výpadek příjmů u pronajímatelů, kteří své byty pronajímali krátkodobě. Především turistům, ale i osobám na pracovních cestách a studentům, kterých také není málo. Týká se to nejen Prahy, ale například i veletržních měst, jako je Brno či Olomouc. Ty v souvislosti se zákazem hromadných akcí postihl zákaz konání výstav a veletrhů, takže do měst letos na jaře a zřejmě ani v létě nepřijedou desítky tisíc obchodníků a návštěvníků. A také na ně spoléhali ubytovatelé, kteří provozují třeba i několik bytů pro krátkodobé ubytování.

Majitelé přehodnocují situaci

Mnoho majitelů investičních bytů je na výdělcích z pronájmů finančně závislá. Nejinak je tomu i u celých nájemních domů, ve kterých se nabízely také byty na krátkodobý pronájem. Všichni musí nadále platit veškeré poplatky za nemovitost a služby nájemníkům. Majitelé investičních bytů navíc často i hypotéky.

Přitom, než se trh s krátkodobým bydlením opět rozběhne, může to trvat několik měsíců, možná i rok. A je otázkou, zda se v příštích několika letech dostane oblast turismu na takovou výši, jako tomu bylo v posledních letech. Možná se bude ještě několik let z různých důvodů cestovat podstatně méně. A tak jestliže jsou příjmy z pronájmu bytů pro majitele jejich jediným příjmem, několikaměsíční výpadek může způsobit, že se rozhodnou nemovitost prodat.

Ztrácejí také developeři

Majitelé nových bytových domů jsou na tom podobně. Právě ti do svých nemovitostí zainvestovali desítky milionů, čerpají hypotéky, které potřebují splácet. Ani odklad splátek nemusí jejich situaci vyřešit. Zvláště když úroky poběží dál a v konečném důsledku hypotéku dále prodraží. I když mají spolehlivé dlouhodobé nájemníky, mohli se i ti dostat v důsledku pandemie koronaviru do finančních problémů. Majitelé jim mohou na přechodnou dobu snížit nebo odložit nájem, ovšem na jak dlouho? Sami budou muset své závazky vůči bankám jednou splnit.

Zvyšují se nabídky pronájmů

V posledních dnech až skokově přibývají na realitních serverech nabídky bytů k dlouhodobým pronájmům. Právě v důsledku naprostého výpadku krátkodobého ubytování si mnoho majitelů uvědomuje, že lepší je menší zisk za dlouhodobý pronájem než čekat, zda a kdy budou moci opět pronajímat své byty cestovatelům.

Počet nabízených bytů stoupl celorepublikově v prvním čtvrtletí letošního roku o 16 procent, v Praze o 44 procent. Tedy více než o polovinu ve srovnání s minulým rokem. V souvislosti s převisem této nabídky začíná klesat cena pronájmů. Zájemci o nájemní bydlení tak mají v současné době více možností, z čeho vybírat.

Pozor na nájemní smlouvy

Již nyní se v inzerátech na dlouhodobé pronájmy objevují věty typu: „… vzhledem k současné situaci cena 15 000 Kč na 5 měsíců, dále 18 000 Kč…“ Nebo nabídky na pronájem na omezenou dobu, například „do doby, než skončí krize“ a podobné. Tak si majitelé investičních bytů nechávají prostor vrátit se po skončení krize a nastartování turistického průmyslu ke krátkodobým pronájmům. Pozor tedy na tyto podmínky, pokud se právě v této době rozhodnete uzavřít nájemní smlouvu. Uzavřít ji totiž na dobu určitou se nemusí vyplatit.

Realitní odborníci z Unicareal doporučují nechat si vše raději důkladně ověřit nebo spolehnout se ve výběru pronájmu na zkušenou realitní kancelář.

 

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

 

Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.

 

5.5.2020Sdílejte na FB nebo Twitteru: