Úrokové sazby hypoték rostou

Tempo růstu průměrné úrokové sazby hypotéky nadále zrychluje. Hypoteční sazby pomalu míří nad hranici pěti procent a zdražování bude v příštích měsících pokračovat.

Důvodem je už loňské prosincové zvýšení základní úrokové sazby České národní banky na 3,75 procenta, které však nebylo, a zřejmě ani nebude, poslední. Nejnověji Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu první únorový čtvrtek, a to o dalšího 0,75% bodu, tedy na  4,5 %, což je nejvýše za posledních dvacet let!

Vzhledem ke stále rostoucí inflaci, kterou se zvyšováním úrokových sazeb ČNB zkouší zkrotit, lze během dalších měsíců očekávat zvyšování hypotečních úroků nad šest, a možná i nad sedm procent.

Jak jsou na tom konkrétní banky?

Česká spořitelna a skupina ČSOB zdražily nad pět procent zatím pouze hypotéky s fixací na jeden rok. Komerční banka zdražila hypoteční úvěry od 1. února o 0,8 procentního bodu. Úrokové sazby hypoték s fixací na jeden rok začínají na 5,29 % p. a. a s fixací na tři roky na 5,09 % p. a. Hypotéky fixované na pět let zůstaly jen mírně pod pětiprocentní hranicí (4,89 % p. a.). mBank na konci ledna zvýšila úrokové sazby hypoték nejvýrazněji. Jednoleté fixace zdražily na 5,29 % p. a. a tříleté fixace na 5,09 % p. a. Sazby hypoték s fixací na pět let vzrostly na 4,89 % p. a.

Air Bank zvýšila úrokové sazby hypoték naposledy 14. února. Hypotéky s fixací na pět let vzrostly na 4,49 % p., takže hypotéky s fixací na jeden a tři roky tak začínají na 4,29 % p. a. a s fixací na pět let na 4,19 % p. a.

V UniCredit Bank vzrostly úrokové sazby hypoték s fixací na tři roky na 4,39 % p. a. a s fixací na pět let na 4,29 % p. a. A Moneta Money Bank nabízí hypotéku s fixací na jeden nebo tři roky za 4,19 % p. a. a při fixaci na 5 let dokonce za sazbu 3,99 p. s.

UniCredit Bank patří spolu s Monetou stále k nejlevnějším hypotečním bankám. Na pomyslném prvním místě se drží Fio banka, která aktuálně nabízí úrokovou sazbu 4,18 pro nové hypotéky a 4,08 pro refinancování, ovšem navíc nabízí slevu 0,3, resp. 0,4 pro hypotéky do 80 % LTV, a další slevu 0,2 % při uzavření pojištění schopnosti splácet.

Ovšem nejen úroky jsou důležité. Je třeba nezapomenout na celkové náklady na splácení hypotéky, do kterých patří především pojištění a další poplatky, což se vyjadřuje pod zkratkou RPSN. Teprve tento údaj ukáže skutečné měsíční výdaje na hypotéku.

Jak se chovat při ukončení fixace?

To záleží na tom, jak má klient nastavenou hypotéku. Pokud má hypotéku rozloženou do 30 let, nebude zřejmě možné období dále prodloužit, a tím si snížit měsíční splátku. Ten, kdo má hypotéku na kratší období, může požádat o prodloužení splácení hypotéky, čímž se mu měsíční splátka sníží na pro něj přijatelnou úroveň.

Ti, kteří nebudou schopni ve svém rozpočtu najít dodatečné prostředky na zvýšené splátky, mohou využít konec sjednané doby fixace a zajistit si menší byt s menší splátkou, nebo byt s hypotékou prodat a přejít do nájemního bydlení, které je v současné době levnější, než splátka hypotéky.

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.

8.4.2022Sdílejte na FB nebo Twitteru: