Videoprohlídky jako marketingový nástroj

Před dvaceti lety stačil řádkový popis v tištěné inzerci a bylo prodáno. Nicméně čas plyne a s novou dobou přichází i nový trend kvalitní prezentace nemovitostí.

   

Proč videoprohlídky?

Proč má smysl točit videoprohlídky nemovitostí? Matematika mluví jasně, inzeráty s videoprohlídkou mají až trojnásobně větší množství shlédnutí, a tedy větší pravděpodobnost odezvy. V očích zájemců vypadá inzerát s videoprohlídkou jinak než inzeráty bez videa a mentalita lidí opět hovoří jasně – pokud se z deseti inzerátů jeden už na první pohled odlišuje, většina lidí na něho klikne jako na první možnost. A přesně o to nám jde. Profesionální videoprohlídka je jiný způsob, jak odprezentovat nemovitost. Umí lépe zachytit atmosféru nemovitosti a okolí než jen přiložené fotky. A hudba dokreslí výsledný potenciál nabídky.

Technologie a délka videa

Videoprohlídka nesmí být poskládaná „jen“ z pohybujících se fotek. Tím se prezentace spíše degraduje a ze zkušenosti víme, že sledující ji po pár sekundách vypne. Proč by se díval na rotující fotky, když je vidí v inzerátu a rychleji si je prohlédne sám, že?

I když dnes existuje spoustu nových a kvalitních aparatur k natáčení, není nutné do ní hned investovat desetitisíce. Videoprohlídka by ale měla mít alespoň HD kvalitu, kterou poskytne už skoro každý kvalitní fotoaparát se stabilizátorem, případně kvalitnější androidy.

Video by nemělo být delší než jeden a půl minuty, nejlépe mezi 30 až 60 sekundami. Proč? Videoprohlídka by měla zaujmout a pootevřít pomyslná vrátka zvědavosti, měla by podnítit zájem o další informace a samotnou prohlídku. Neslouží k nudnému a detailnímu rozboru každého zákoutí, to může jedině odradit.

Natáčení

Videoprohlídka musí mít spád a vypíchnout zásadní informace k dané nemovitosti. Měla by se částečně odlišovat od textu inzerátu a fotek, být přidanou hodnotou. Co tím chci říci? Věnovat pár sekund okolí – takřka v celé republice je krásná příroda vhodná k relaxaci či sportu – a přidat například záběr z rybaření poblíž může také pomoci. Lidé si nevybírají jen samostatnou nemovitost, ale i okolí a možnosti svého nového života.

Před samotným natáčením by nemovitost měla být dobře připravena, tak aby se předvedla v tom nejlepším světle. V záběrech by se neměly vyskytovat rušící elementy, mycí prostředky v kuchyni, deodoranty v koupelně, místnost by měla být řádně osvětlená. Nejlépe je v každé místnosti rozsvítit, rozhrnout žaluzie. To samé platí i u samotných prohlídek.

Videoprohlídka nemusí být za každou cenu mluvená, opět ze zkušenosti vím, že lidé nejvíce sledují z mobilních telefonů a většina z nich, když je v práci, ve škole, v čekárnách ordinací nebo cestovních prostředcích, má vypnutý zvuk, a proto upřednostňuji vložit stručný text. Opravdu není důležité ani žádoucí natočit každý kout domu či bytu. Cílem je upoutat pozornost a vzbudit zvědavost, prodat obal. Tak jako u většiny ostatních marketingových nástrojů.

Podotýkám, že záběry by se neměly opakovat, záběr ze stejné místnosti by měl být vidět nejlépe jednou, maximálně dvakrát, ale ne hned za sebou, jinak bude video prostě nudit. Nemovitost by měla hrát hlavní roli a okolí roli vedlejší. Makléř se ve videu může krátce objevit, neměl by ale mít dlouhý monolog. Video musí mít spád a lidé, co si ho pustí, chtějí vidět nemovitost, ne makléře. Videoprohlídka dokáže lépe přenést emoce a lidé si vybírají svoje budoucí bydlení především na základě emocí.

Marketing

Natočení videa nemovitosti máme za sebou, ale to není vše.

Tak jako se o obrázku říká, že vydá za tisíc slov, můžeme o videu říct, že vydá za tisíc obrázků. Video marketing zažívá v posledním desetiletí obrovský boom a není náhodou, že druhý největší světový vyhledávač – Youtube – je právě vyhledávačem videí. Popularitu videa dokazují i statistiky sdílení na sociálních sítích, kdy množství sdílení video příspěvků na celé čáře vítězí nad sdílením obrázků, textových příspěvků nebo odkazů.

Právě Youtube je ideálním místem pro nahrání a propagaci videoprohlídek díky jeho rychlosti indexace, mnoha užitečným funkcím a jednoduchosti sdílení na sociálních sítích i jiných webech. I když se nemovitost prodá, inzerát na Youtube může zůstat aktivní a dohledatelný (např. upravený s poznámkou „Prodáno“), aby lidé věděli, že nabídka existovala a nemovitost byla v prodeji.

V neposlední řadě zůstane díky videoprohlídce po prodeji krásná vzpomínka pro majitele a stále trvající reklama na sociálních sítích pro realitní kanceláře. A prodávající mohou posoudit realitní kanceláře i na základě jejich schopnosti vytvořit profesionální a originální prezentaci.

Naši aktuální nabídku nemovitostí s videoprohlídkou najdete ZDE.

 

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

 

Autorem článku je Ondřej Pelikán, realitní analytik společnosti Unicareal s.r.o.

Ondrej_Pelikan

16.8.2019Sdílejte na FB nebo Twitteru: