Zájem o nájemní bydlení měl letos raketový vzestup

Letos není vůbec jednoduché získat hypotéku. Kupci, kteří kupovali nemovitost s pomocí hypotéky v tuto chvíli doslova zmizeli.

Ačkoli je u nás trend vlastnického bydlení jedním z nejsilnějších, dosáhnout na podmínky hypotéky, které na jaře Česká národní banka podstatně zpřísnila, a ještě zaplatit úroky, které banky v důsledku úrokové politiky ČNB vyšroubovaly i nad šest procent, není vůbec jednoduché.

A tak se sny o vlastním bytě rozplývají a nezbývá, než si najít nájemní bydlení. Realitní experti hovoří dokonce o nájemní bouři. Dříve si lidé vybírali byty, dnes si majitel může vybírat mezi desítkami zájemců. Podle některých makléřů dokonce někteří zájemci přijdou na první prohlídku již vybaveni potřebnou kaucí a jsou schopni okamžitě podepsat rezervační či nájemní smlouvu.

Nájemné roste, bytů je méně

Podle statistik českých realitních serverů se průměrná cena šedesátimetrového bytu k pronájmu v Praze oproti říjnu loňského roku zvýšila o více než 4 000 Kč, ze 17 785 korun na letošních 22 048, což je 24% zvýšení. V Brně je stejně veliký byt v současné době pronajímán až o 15 % více než v loňském roce.

Nejsnáze se pronajmou menší byty, konkrétně dvou, maximálně třípokojové. Rozhodující je úspornost provozu, a také proto často v pronájmech hrají prim nové byty. I když někdy jsou ceny pronájmů vyšší, nájemcům se peníze vrátí díky tomu, že novostavby jsou všechny zateplené, mají úsporné vytápění i jiné „vychytávky“, díky kterým se ušetří na výdajích za energie.

Ve velkoměstech v nájmu, na vesnici ve svém

Ve velkých evropských městech bydlí daleko více lidí v pronajatých bytech, než je tomu v Česku. Vlastnické bydlení je tam běžné na vesnicích a malých městech, a to především v rodinných domech, ne v bytech. Tam stále převažuje nájemní bydlení.

V Německu žije trvale v nájmu až 40 % obyvatel.  A třeba ve Vídni bydlí v nájemních bytech 78 % obyvatel, zatímco v Praze, nejdražším městě republiky, to podle údajů pražského magistrátu bylo v roce 2018 jen 32 %.

Má nájemní bydlení jen samá negativa? Posuďte sami.

Nájemní bydlení má určitě své výhody. Je to především větší flexibilita. Sehnat byt v osobním vlastnictví v dobré lokalitě znamená podstatně větší investici, v nájmech až takový rozdíl zase není. Životní potřeby se v průběhu let mění, a na to se reaguje také lépe v nájemním bydlení. Není problém přestěhovat se za prací, za rodiči, svou láskou, do menšího nebo většího bytu podle finančních možností rodiny. Nájemce nemusí vynakládat další prostředky na opravy a rekonstrukce, ale může tyto peníze investovat jiným způsobem, který mu v průběhu dvou až tří desítek let, po které by splácel hypotéku, přinese zajímavý výnos – třeba na příjemné dovolené či jako přilepšení k budoucímu důchodu.

Kdo šetří má za tři?

Zavázat se na dvacet i třicet let ke splácení značných hypotečních splátek není maličkost. V životech lidí se může přihodit mnoho věcí, které ovlivní schopnost splácet. Nebo stačí „jedna malá inflace“, jako se roztočila letos, životní náklady začnou šplhat nahoru a najednou není na dovolené, školní pomůcky, na parádu či kulturu, protože všechny vydělané peníze spolkne hypotéka. Ovšem dlužník si může říkat, že až jednou bude ten byt jeho…..

Podle výzkumů většina lidí, kteří si kupují byt, nemyslí ani tak na to, že jej budou vlastnit sami, ale že je to majetek pro příští generace. Je zajímavé, že takto uvažují lidé především v postkomunistických zemích. V mnoha jiných je situace spíše opačná.

Převládá názor, že výdělky, které plynou z práce nebo podnikání, má právo užít ten, kdo si je odpracoval. A tak vídáme seniory ze západní Evropy, jak brázdí autobusy historické památky, užívají si u moře a na horách, na což často našim seniorům, a nejen v důsledku nižších penzí, nezbývá, neboť místo úspor mají byt v osobním vlastnictví.

Není to vlastně trochu škoda? Samozřejmě, byt je jednou z nejjistějších investicí, ale má-li na jeho pořízení člověk doplácet desítky let sníženou životní úrovní, je otázkou, zda je to investice opravdu výhodná.

Víte, že…

podle portálu Hypoindex se náklady na údržbu a opravy vlastní nemovitosti pohybují na úrovni kolem 60 Kč/m2 podlahové plochy? Znamená to, že v průběhu 30 let, kdy splácíte hypotéku, investujete do nemovitosti skoro stejnou částku, jako stálo její pořízení.

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

 

7.12.2022Sdílejte na FB nebo Twitteru: