Zrušení daně z nabytí nemovitosti?

"Aktuální situace - vláda 30. dubna na tiskové konferenci po jednání oznámila, že se dohodla na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Změny také nastanou i u odpočtů a daně z prodeje."

V souvislosti s ekonomickou podporou obyvatel a nastartováním ekonomiky po propadu v důsledku pandemie koronaviru vláda zvažuje zrušení daně z nabytí nemovitosti. Bude to však výhodné pro všechny?

Vládní návrh sice ruší daň z nabytí nemovitosti, ovšem na druhou stranu chce také zrušit odpočty úroků z hypotéky. To se může na realitním trhu projevit i kontraproduktivně. Protože zrušením jedné povinnosti a zároveň zrušením jedné výhody se pro kupující, kteří čerpají hypotéku, prakticky nic nezmění. Výhodněji tak nemovitost pořídí pouze ti, kteří ji uhradí ze svých úspor. A těch je na realitním trhu stále málo.

Současný stav

Daň z nabytí nemovitosti musí hradit od roku 2016 kupující. Až do listopadu 2016 byla sice povinnost platit daň na straně prodávajícího, ale kupující ručil za zaplacení daně. Je ve výši 4 % nabývací hodnoty nemovitosti a od roku 2016 je povinnost ji nejen zaplatit, ale také podat příslušné daňové přiznání.

Daň z nabytí nemovitosti však neplatí pro každého. Nehradí se při koupi družstevního podílu, při neúplatném převodu (dědictví, darování), ani při prvním úplatném nabytí – tj. při koupi nového bytu nebo domu přímo od developera. Na druhou stranu všichni kupující, kteří čerpají na nákup nemovitosti hypotéku, si mohou odečíst úroky z hypotéky od základu daně z příjmu fyzických osob. Odečíst je možné úroky ve výši maximálně 300 000 Kč za rok. Skutečná úspora na dani pak představuje 15 % z částky zaplacených úroků, tj. až 45 000 Kč.

Příklad

Pokud koupíte byt nebo rodinný dům za 3 000 000 Kč, uhradíte na dani z nemovitosti 120 000 Kč. Jestliže nemáte celou částku v hotovosti, budete čerpat hypotéku. Ta se v současné době dá čerpat většinou do maximální hodnoty 80 % nemovitosti. Při splnění potřebných podmínek můžete tedy získat hypotéku na 2 400 000 Kč. Splácet budete 30 let a předpokládejme úrokovou sazbu ve výši 2,36 %. Na úrocích zaplatíte celkem 951 288 Kč. Pokud by stále platil odečet úroků od daňového základu, ušetřili byste za 30 let 142 693 Kč.

Komu navrhovaná daňová změna prospěje

Zřejmě neprospěje klientům, kteří potřebují v co nejvyšším rozsahu čerpat hypotéku. Podle vládního návrhu tak sice kupující z našeho vzorového příkladu neuhradí daň z nabytí ve výši 120 000 Kč, ale na druhou stranu si také neodečte úroky od daňového základu, takže státu zůstane více než dvacet tisíc k dobru. Tudíž v neprospěch kupujícího.

Daňová změna také nebude prospěšná pro klienty, kteří si kupují novou nemovitost od developera. A není jich málo. Ti ani v současné době daň z nabytí neplatili. Ovšem v případě schválení vládního návrhu také nebudou moci využít daňovou úlevu. A tak dle našeho případu vlastně prodělají více než 142 tisíc korun.

Zrušení této daně tak nejvíce prospěje těm, kteří kupují starší nemovitost a mají naspořenou celou částku, tj. platí v hotovosti. Dále je výhodnější pro ty, kteří si hypotékou jen vypomůžou a budou čerpat prostřednictvím úvěru pouze menší část kupní ceny. Zrušení daně může také pomoci těm, kteří mají prodej navázaný na následnou koupi. Například při prodeji malého bytu a zakoupení většího, nebo naopak.

Změní se tím realitní trh?

Lze se obávat, že ne tak, jak si stát představuje. Již v současné době trh stagnuje právě proto, že vláda sice tento krok avizovala, ale zatím nepřistoupila k jeho realizaci. Lidé, kteří chtějí kupovat nemovitost, logicky vyčkávají, zda se návrh takto či v podobné podobě realizuje. Koupit nyní nemovitost znamená totiž platit daň, která bude třeba v příštím měsíci zrušena. A tak klienti vyčkávají, aby ušetřili.

Zda bude tento vládní krok znamenat podporu realitního trhu v budoucnu, není zcela jasné. Řada lidí bude totiž mít finanční problémy, možná i přijde o práci a na hypotéku nedosáhne. Tudíž nebude nakupovat. Navíc zrušení odpočtů postihne nejzranitelnější skupinu klientů. Většinou to jsou mladí lidé a mladé rodiny, kteří nemají dostatek hotovosti a potřebují si zajistit bydlení.

Zrušení daně z nabytí současně se zrušením možnosti odečíst úroky z hypotéky od základu daně z příjmů se tedy nejeví jako výrazná podpora trhu s bydlením. Realitní odborníci soudí, že dostupnost vlastního bydlení se tím v zásadě nezmění.

 

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

 

Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.

Valerie_Magic

20.4.2020Sdílejte na FB nebo Twitteru: