Velmi zajímavý článek k vývoji a "zatím nenaplněným" prognózám cen nemovitostí

Asi před rokem jsem psal, že se chystá pokles cen nemovitostí. No a jak to po cca roce dopadlo? Ačkoliv finální a oficiální statistiky za celý rok 2020 ještě nemáme k dispozici, tak už teď se dle hodnot z prvních tří kvartálů dá očekávat, že to bude něco kolem 8% nárůstu cen. Musím tedy veřejně přiznat, že moje prognóza byla chybná. Nicméně proč - a zda se jedná o udržitelný vývoj si rozebereme níže.

1. Oproti předchozím krizím stát začal do ekonomiky pumpovat bezprecedentní množství peněz a dodnes lidem zasaženým virem platí "až" 100% mzdu, i když sedí doma "na zadku" a podnikatelům nájmy, příspěvky na zaměstnance apod. (zde mě neberte za slovo, je jisté, že ne každý má to štěstí a ne každého to zachrání).

2. Snížení úrokových sazeb na minimum = podstatně více zájemců o koupi nemovitosti.

3. Vyhlášení všemožných moratorií zakazujících vystěhování neplatičů apod. = znásilnění strany nabídky.

4. Zmírnění doporučených podmínek ze strany ČNB bankám pro poskytování hypoték = více zájemců o koupi nemovitosti.

5. Zrušení daně z nabytí nemovitosti = levnější, při dnešních cenách poměrně podstatně levnější, koupě nemovitosti = více zájemců o koupi nemovitosti.

6. Snížení počtu nabídek nemovitostí, a to chvílemi až o 50 % (léto 2020).

7. Krize = bohatí a vzdělaní lidé mající nějaké zajímavější úspory se začali zajišťovat proti poklesům finančního trhů a hrozící inflaci právě prostřednictvím nákupu nemovitosti = více zájemců o koupi nemovitosti.

8. Zrušení superhrubé mzdy = zvýšení příjmů většiny aktivních obyvatel ČR = více lidí dosáhne na hypotéky = více zájemců o koupi nemovitosti.

9. Hrozící zvýšení úrokových sazeb = více zájemců o koupi nemovitosti.

10. Udržení vysoké zaměstnanosti navzdory probíhající krizi = podstatně nižší nabídka nemovitostí oproti krizím předcházejícím.

Snad jsem na něco nezapomněl...

Toto všechno se odehrálo během cca 3/4 roku až roku, pokud budeme brát až reálný efekt snížení daně z příjmů. Skutečně nevím, co by se muselo stát, aby měly ceny nemovitostí v takto extrémně prorůstovém a státem zmanipulovaném prostředí důvod klesat... Nicméně pojďme tu bublinu nafouknout do absolutního maxima. 

Jen mám trošku strach, abychom nedopadli jako Japonci (doporučuji si najít graf s vývojem cen jejich nemovitostí). A na závěr bych měl ještě jednu otázku. Až nemovitosti nějakým způsobem nakoupí ti, kteří na ně dosáhnou díky zrušení superhrubé mzdy a ti, kteří mají strach, aby nepřišli o výjimečně levné financování z důvodu extrémně nízkých úrokových sazeb, kdo další nemovitosti bude kupovat, když už v tom trhu všichni jsou a výnosy, alespoň v Praze, jsou nesmyslně nízké? Rozhodně to nebude cca 70 % obyvatel ČR, kteří na to dnes už dávno při současných cenách nemají. Dále, pokud se vše vrátí do "normálu" (přepokládám, že se z ekonomického pohledu ještě nějaký ten rok nestane), tak všichni ti, kteří se zajišťovali před krizí a inflací, začne nemovitosti prodávat a peníze logicky přesouvat do výnosnějších, likvidnějších a méně nákladných aktiv. Kromě toho, pokud dojde na výraznější zvýšení úrokových sazeb, tak spousta lidí může zjistit, že pořídilo nemovitost, na kterou ve skutečnosti nemá (zvýšení nabídky) a více lidí si s vyšším úrokem nebude moci nemovitost pořídit (snížení poptávky). Navíc stále se opakující problém s nedostatečnými povoleními/výstavbou? Ano, souhlasím, ale města se značně vylidnila a bez ohledu na to, kam jdu/jedu, tak na každém kroku se staví (centrum Prahy, periferie, ale i středočeský kraj a dále), stačí se jen pozorně dívat kolem sebe. V tomto a následujícím roce se na trh navíc má dostat podstatně více novostaveb než v předchozích letech, a to nemluvím např. o celých plánovaných nových čtvrtích v Praze na brownfieldech apod.... 

ZÁVĚR: Ve své původní predikci jsem skutečně nepočítal s jistým přechodem k socialistickému státu/ekonomice. Nicméně i navzdory tomu si stále myslím, že jsme na prahu splasknutí bubliny, ačkoliv nikdo neví, kdy to přijde. Nicméně se dá předpokládat, že se zem pod cenami nemovitostí začne otřásat nejpozději ve chvíli, kdy dojde k ukončení všech podpor ekonomiky ze strany státu, zvyšování úrokových sazeb, popř. výraznějšímu nárůstu nezaměstnanosti.

Autor: Ondřej Stanley, sdíleno se svolením autora
26.2.2021Sdílejte na FB nebo Twitteru: