Co můžeme čekat na realitním trhu v roce 2021

Přísloví „Kdo si počká, ten se dočká“ nemusí fungovat vždy. A už vůbec ne na realitním trhu posledních let

Čekat, až klesnou ceny nemovitostí, znamená možná čekat dlouhá léta, a pokud pak pokles přijde, nebude natolik markantní, aby se obchod vyplatil. Kdo chce nemovitost koupit, měl by ji koupit v době, kdy má dostatek prostředků a snadný přístup k hypotéce. Čekat na lepší časy totiž může znamenat nedosáhnout na vysněné bydlení už nikdy.

I když zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a pokles úrokových sazeb v roce 2020 byly pro realitní trh nesporně důležité, ceny většiny nemovitostí to v letošním roce prakticky neovlivní. Analytici sice předpokládají, že ceny již neporostu s takovou razancí jako v předchozích letech, ale růst se vyloučit v žádném případě nedá. Občasný pokles cen může být zaznamenán spíše v segmentech na okraji zájmu, například u bytů v neatraktivních lokalitách či u nemovitostí, které vyžadují rekonstrukci. U cen pozemků a novostaveb se žádný pokles cen nepředpokládá.

Důvodem těchto skutečností je především fakt, že poptávka podstatně převyšuje nabídku. Stále se málo staví, a to jednak proto, že cesta od myšlenky k hotovému bytu trvá díky administrativním procedurám neúměrně dlouho. Pokud to zlepší právě projednávaný stavební zákon, bude trvat několik let, než se trh s bydlením rozjede naplno.

Dalším důvodem je i přístup k hypotékám. Banky sice v loňském roce mohly díky ČNB rozvolnit podmínky pro poskytování hypoték a snížit úrokové sazby, ovšem to neznamená, že půjčí kdekomu. A jak stoupají ceny bytů, 20 procent, které většinou musí doplnit žadatel o hypotéku ze svého rozpočtu k poskytnuté hypotéce, je často nad síly mladých rodin, které bydlení nejvíce potřebují. Přitom však také musí počítat s prostředky na vybavení domácnosti a samozřejmě zakalkulovat nemalou splátku do svého měsíčního rozpočtu.

Předpokládá se, že bude stále více těch, kteří na hypotéku nedosáhnou a budou muset zvolit nájemní bydlení. To očekávají i developeři, z nichž někteří již plánují vyčlenit část svých projektů pro nájemní bydlení. Také v řadě obcí a měst se rozbíhají projekty s cílem postavit nájemní bydlení alespoň na úrovni startovacích bytů, jako je tomu například i v Brně. Ovšem i zde je nutno počítat s tím, že od záměru k realizaci uplyne několik let.

Ceny nájemních bytů se ve středně velkých bytech o velikosti 2+1 či 3+kk drží zatím v úrovni loňského roku a ve velkých městech nelze počítat s tím, že by se nějak rapidně snížilo.

Vzhledem ke zkušenostem z loňského roku, kdy se z důvodů epidemiologických opatření velmi omezily možnosti cestování a dovolených, přicházejí opět do módy chaty a chalupy. Ne že by někdy z módy vyšly, ale zvláště mladé rodiny dávaly přednost cestování a poznávání různých lokalit. Vázat se na jedno místo bylo spíše symbolem seniorů a lenochů, kteří nežijí „akčně“.

Avšak doba ukázala, že mít vlastní místo s kusem přírody a možností trávit čas na čerstvém vzduchu se vyplatí. A tak prodej chat a chalup během loňského roku neustále rostl a zatím to vypadá, že se nezastaví ani v letošním roce.

Toho mohou využít i investoři, pokud nakoupí nemovitost v atraktivní lokalitě s cílem využít ji k ubytování turistů. České a moravské hory, jezera, vinařské oblasti, to vše jsou místa, kde se investice do nemovitosti může rychle zhodnotit.

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.

22.2.2021Sdílejte na FB nebo Twitteru: