Počet nájemních bytů v Brně i v Praze roste

Brno a Praha – dvě metropole, v nichž je skvělé bydlet, ale také to něco stojí. Na rozdíl od ostatních krajských měst má Brno svá specifika, díky nimž v cenách bydlení prakticky následuje hlavní město. Ať je to kongresová a veletržní turistika, tak množství vysokých škol, státních institucí, ale i atraktivita pro běžné turisty. To vše dělá z Brna zajímavé místo k životu, které však také něco stojí.

Dvojnásobek nájemních bytů v Brně

V současné době je v Brně přes devět set nepronajatých bytů, což je téměř dvojnásobek oproti podzimu 2020. V květnu 2020 bylo v Brně průměrné nájemné 15 019 Kč, letošní květen dosahuje částky 14 283 Kč, tedy o 4,9 % méně, než před rokem. Přitom ale průměrná cena brněnského nájemního bytu za metr čtvereční činí 264 korun, což je sice o 2,3 procenta více než loni na podzim.

V některých lokalitách pronájmy zlevnily. A lze očekávat, že během léta zřejmě ceny dále klesnou. Majitelé si totiž postupně uvědomují, že turistický ruch se jen tak brzy nevrátí do své původní podoby a že čekání na nájemníka znamená značnou finanční ztrátu. Proto raději sníží měsíční nájemné, aby získali co nejdříve stálé nájemníky.

Výši nájemného určuje především velikost bytu, kvalita nemovitosti, a také její poloha. Čím blíže centru, tím je pronájem dražší. A čím menší je byt, tím vyšší je cena za metr čtvereční pronajímané plochy. Tak průměrná cena za pronájem jednopokojového bytu činí v Brně aktuálně 315 korun za metr čtvereční. Nejdražší jsou pak malé byty v novostavbách nebo zrekonstruovaných domech, kde se cena vyšplhá i přes 370 korun za metr čtvereční.

V Praze vzrostl počet nájemních bytů a klesly ceny pronájmů

Počet bytů k dlouhodobému pronájmu na pražském trhu na konci loňského roku meziročně vzrostl o 105 procent, nyní je v Praze takřka 14 000 bytů nabízených k pronájmu. Přitom průměrná cena nájmů klesla během roku 2020 o osm procent a pokles pokračoval i v roce 2021. A tak zatímco v květnu 2020 byla průměrná cena pronájmu 22 922 Kč, o rok později to je již jen 18 695 Kč. Současná průměrná cena na m2 je 299 Kč bez poplatků oproti loňským 330 Kč.

Na dramatické zvýšení množství nájemních bytů měl vliv především úbytek nabídky krátkodobých nájmů v důsledku epidemie koronaviru, která v podstatě zmrazila turistiku. Velká část těchto bytů proto přešla do dlouhodobých nájemních vztahů.

Do pronájmů vstupují magistráty obou měst

Jak v Praze, tak v Brně řeší vedení měst, jak uspokojit poptávku po nájemním bydlení. V Praze zkoušejí recept, osvědčený v některých západních velkoměstech. Před pár týdny byl schválen radnicí koncept Městské nájemní agentury, která má být takovým prostředníkem mezi lidmi, kteří se dostali do složité bytové situace, a soukromými majiteli bytů či bytových domů. Ti mohou nabídnout uvolněný byt agentuře, která jej obsadí nájemníky. Majitelům pak bude agentura vyplácet stanovené nájemné, zaváže se provádět v bytě běžnou údržbu a malé opravy.

Město Brno zase sází na rekonstrukce prázdných domů v majetku města a jejich přeměnu na byty pro potřeby svých občanů. Jedná se především o startovací byty, byty pro seniory, ale i o sdílené bydlení pro zaměstnance, o jejichž služby má město mimořádný zájem (pracovníci ve zdravotnictví, školství, správě města apod.).

Majitelům investičních bytů běžně pomáháme s vyhledáním i prověřením solventního nájemce, právním servisem a uzavíráním nájemních smluv. Pokud chcete ochránit svoje investice a svůj majetek, obraťte se na profesionály z týmu Unicareal a třeba se jen nezávazně poraďte.

Potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti?

NAPIŠTE NÁM:

(nebo volejte 541 211 876)

Vyplněním a odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas s využitím Vašich osobních údajů, které jsou obsaženy ve formuláři. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Podrobnosti o nakládání s Vašimi osobními údaji a Vašich právech s tím souvisejících jsou obsaženy v zásadách zpracování a ochrany osobních údajů.

Autorem článku je Valerie Magić, jednatelka společnosti Unicareal s.r.o.

25.5.2021Sdílejte na FB nebo Twitteru: